Chrome najpopularniejszą przeglądarką na świecie!

Google Chrome najpopularniejszą przeglądarką świata!Nadeszła wiekopomna chwila... Odwieczny lider światowego Internetu został właśnie zdetronizowany! Internet Explorer przez prawie dwie dekady był najczęściej używaną przeglądarką internetową na świecie. Wielu próbowało dorównać jej popularności, ale jako przeglądarce preinstalowanej z systemem Windows konkurenci mogli jedynie zbliżyć się do jej pozycji, powodując ciągły spadek jej popularności przez ostatnie 5 lat. Jeszcze w grudniu 2011 portal internetowy Antyweb pisał o tym, że Google Chrome wyprzedził przeglądarkę Mozilla FireFox zajmując drugie miejsce w rankingu. Dziś Google Chrome wyprzedził też długo nam panującego króla czyli przeglądarkę Microsoft Internet Explorer!

Dane te pochodzą z analitycznej strony StatCounter, która prowadzi statystyki na podstawie ich obecności w sieci. Na bazie tych danych nie można stwierdzić ile fizycznie przeglądarek danego rodzaju jest używanych, ale można stwierdzić jak często strony otwierane są danego typu przeglądarką. Jest to szczególnie dobra nowina dla wszystkich webmasterów, których do dziś 'zmusza się' do przygotowywania wersji strony pod Internet Explorer w wersji 7 lub 8 (do wersji 6 mam nadzieję, że nikt nie jest zmuszany). Przeglądarka w tej wersji miała duże problemy z renderowaniem stron co czasem zmuszało programistów do tworzenia wersji strony specjalnie pod konkretne wydanie  przeglądarki od Microsoft. Problem na szczęście prawie zniknął wraz z wprowadzeniem wersji 9, ale wymaga ona systemu operacyjnego minimum Windows Vista, a z rankingów wynika, że w Polsce nadal najpopularniejszym systemem (ponad 42% rynku) jest system Windows XP. W związku z tym, jego użytkownicy takej możliowości nie mają. W serwisie AntyWeb pojawiła się też ostatnio wzmianka o sklepie internetowym który wprowadził specjalny podatek za używanie Internet Explorer w wersji 7.

Google Chrome wyprzedza konkurencję!

Różnica jest niewielka bo wynosi póki co 0.31%, ale jest ona podobna do tej jaka była w momencie wyprzedzenia przeglądarki z fundacji Mozilla, a wszystko wskazuje na to, że przewaga ta będzie ciągle rosnąć. W Polsce, sytuacja jest nawet lepsza niż na świecie, ponieważ niedawno IE zajął miejsce trzecie (również wyprzedzony przez Google Chrome), a pierwsze miejsce w stawce należy od dłuższego czasu do przeglądarki z pod znaku lisa. Informacje te są na pewno miodem na uszy wielu informatyków - zarówno tych tworzących strony internetowe jak i zajmujących się bezpieczeństwem sieciowym. Liczymy również gorąco na to, że sytuacja ta będzie się poprawiać na lepsze lub... nowsze, bo tak naprawdę nie ma znaczenia jakiej przeglądarki używasz - Google Chrome, FireFox, Maxthon, Internet Exporer czy Opery - ważne, abyś zawsze korzystał z najbardziej aktualnej dostępnej jej wersji.

 A co Wy sądzicie o tych przeglądarkach i która według Was jest najlepsza?