Graf wiedzy Google

Google GrafGoogle od jakiegoś czasu powoli wprowadza nową funkcjonalnośc nazywaną „grafem wiedzy”. Wyszukując coś w naszej ulubionej wyszukiwarce po prawej stronie wyników Google pokazuje nam swoje informacje na dany temat. Jeśli szukamy informacji o kimś ważnym, oprócz wyników wyszukiwania po prawej będziemy mieć Googlowskie „w pigułce” na ten właśnie temat.

W związku z tym dzisiejsza wyszukiwarka nie przypomina już tej sprzed 15 lat. Nie mam tu oczywiście na myśli algorytmów i zasad działania, tylko jej szeroki wachlarz zastosowań w naszym zwykłym codziennym życiu. Poczynając od okolicznościowych gier (jak np. kilka dni temu ta na 15-lecie Google - gra w "zbieranie cukierków") przez wyszukiwanie konkretnych informacji dzięki wielu filtrom aż po informacje w pigułce które umożliwiają nam szybkie uzyskanie podstawowych informacji bez przeszukiwania tysięcy stron.

Niedawno na swoim blogu Google zapowiedziało nowe zmiany w wyszukiwarce, a głównie w w/w „Grafie wiedzy” . Niedługo ma zyskać na interaktywności i pozwolić nam na precyzyjniejsze określanie tego co szukamy oraz w efekcie – szybsze dotarcie do pożądanych informacji. Na blogu zilustrowano to za pomocą przykładowego hasła „Impresjonistów”. Użytkownik może w ten sposób otrzymać informację o wszystkich artystach, którzy tworzyli ten styl i kierunek, a dodatkowo zastosować filtr i sprecyzować – jaka epoka go konkretnie interesuje oraz gatunek.

Dodatkowo „Graf wiedzy” ma też umożliwiać nam proste przejście do przykładowych dzieł tworzonych przez danych artystów – bez opuszczania wyszukiwarki znajdziemy podstawowe informacje na konkretny temat.

Żeby nie było Wam mało - to nie wszystko. Google również umożliwi nam porównywanie. Będzie można porównać zawartość masła w maśle czy też ile ma kalorii jabłko a ile banan czy też jak ciężka jest Panda w porównaniu z Pingwinem ;) Niestety jednak ta funkcja nie będzie jeszcze chwilę dostępna w polskiej wersji językowej, ale wystarczy trochę cierpliwości, a będziemy się mogli cieszyć z porównania pekińczyka z chow chow.

Oczywiście osoby korzystające z aplikacji mobilnych nie będą poszkodowani przez te zmiany. Google przewidziało również ulepszenia w aplikacjach na iOS. Zmiany mają polegać na obsłudze powiadomień i notatek. Notatka stworzona na telefonie z iOS ma być bezproblemowo otwierana na Nexusie 7 (jak każdy zainteresowany tematem wie, flagowym urządzeniem giganta z Mountain View. Ujednolicony również ma być wygląd aplikacji i treści na wszystkich urządzeniach- czyli bardziej przejrzyście i z nieodzownymi kartami.

Pozostaje nam więc tylko czekać na wprowadzenie nowych funkcjonalności do naszego pięknego kraju aby móc w pełni korzystać z dobrodziejstw Google ;)