Łatwiejsze odzyskiwanie zhackowanych stron

Pomoc dla webmasterów stron zaatakowanych przez hakerówBędąc właścicielem strony internetowej zapewne nieraz spotkałeś się z tzw. Spam’em czy tez malwarem. Jest to bardzo stresujące zjawisko i uporządkowanie bałaganu zostawionego przez tego typu złośliwości może być cięzkim wyzwaniem. Google stara się pomagać w zapobieganiu tego typu zjawiskom i tworzyć kopie do odzyskiwania stron po takich bałaganach. Powiadamia bowiem webmasterów, w momencie gdy oprogramowanie używane na stronie jest nieaktualne a także uruchomili portal dedykowany z pomocą dla stron, które padły ofiarami hackingu. Na tym portalu możemy znaleźć m.in. informacje krok po kroku jak odzyskać dane strony, łącznie z zawartymi na nich plikami video.

Postaramy się Wam przybliżyć kilka z nowych funkcji w Webmaster Tools, które kryją się pod nazwą „Security Issues” (w angielskiej wersji językowej). W momencie, gdy jesteś zweryfikowanym właścicielem strony, możesz:

  • Uzyskać wiele informacji dotyczących problemów z bezpieczeństwem Twojej strony zawartych w jednym miejscu
  • Sprecyzować problem szybciej dzięki szczegółowym fragmentom kodu
  • Poprosić o przegląd dla wszystkich problemów Twojej strony w jednym miejscu dzięki uproszczonym procedurom

Problemy z bezpieczeństwem strony w jednym miejscu

W momencie, gdy wykryjemy, że Twoja strona mogła paść ofiarą złośliwego oprogramowania lub spamu, a co gorsze hackingu, Security Issues pokaże Ci to wszystko w jednym miejscu do szybkiego przeglądu problemów. Informacje tego typu wcześniej były dostępne w osobnej sekcji Narzędzi – Malware, teraz wszystkie problemy są w jednym miejscu i można się nimi zająć bez przeskakiwania po zakładkach. Na głównej stronie Security Issues mamy umieszczone takie informacje jak: typ zagrożenia, adres URL (jeśli jest dostępny) a także datę, kiedy problem został wykryty.

Precyzyjne określenie problemu

Kiedy jest to możliwe, Narzędzia będą próbować pokazać Ci fragment kodu HTML oraz JavaScript z zagrożonego URL oraz listę rekomendowanych akcji, które możesz podjąć aby pomóc „posprzątać” stronę z konkretnego rodzaju zagrożenia wykrytego na stronie.

Uproszczone zapytanie o przegląd

Jednocześnie w Narzędziach można zauważyć uproszczone zapytanie o przegląd. Jeśli tylko wysprzątałeś już swoją stronę z zagrożeń i uważasz że jest czysta i bezpieczna, możesz za pomocą jednego kliknięcia myszką poprosić o przegląd zabezpieczeń na dole strony Security Issues.

Jeśli jesteście zainteresowani tematem, pod tym adresem możecie zgłębić temat. Strona pomocy jest obecnie dostępna w 22 językach, w tym Polskim :) 

Więcej informacji znajdziecie tutaj: http://www.google.com/webmasters/hacked/